سیامک سحرخیز

عزم جزم-بخش دوّم

در  مقاله پیشین ۵ راهکار برای کار با عزم جزم و سریع و فوری برشمردیم، حالا بقیه موارد را با هم بررسی می کنیم:

۶- زمان های فی مابین…

وقتی زمان کافی برای انجام امور فعالیت های بزرگ پروژه را ندارید، زمان های فی مابین فعالیت های مختلف بهترین انتخاب برای فعالیت های سریع وانفجاری است. اگر ۵ تا ۱۰ دقیقه ی دیگر جلسه ی کاری شما شروع می شود، چه بهتر که در این زمان یکی از پیش نویس هایی که برای برنامه بعدی آماده کرده اید متمرکز شوید!

۷- فهرستی از کارهای سریع خود داشته باشید

همیشه فهرستی از کارهای سریعی که می توانید انجام دهید با خود داشته باشید. بنابراین در هر زمانی که فرصتی برای انجام امور سریع و فوری پیدا کردید، فقط از میان این فهرست یکی را انتخاب کنید و انجامش دهید و وقتی به اتمام رسید با طیب خاطر و خرسندی کامل خط بطلان به روی آن بکشید.

۸- بعــــدی!

با عزم جزم یک کار را به اتمام برسانید، این کار تمام شد؟ آن را به عنوان فعالیت انجام شده مشخص کردید؟ بسیار خوب! فراموش نکنید که بعد از اتمام هر فعالیتی قدم بعدی را یادداشت کنید. اگر ده دقیقه از یکی از تعهدات خود را انجام داده اید، فراموش نکنید به محض اتمام اوّلی ۱۰ دقیقه ی بعدی آن را نیز در فهرست خود ثبت کنید. تا زمانی که به تعهدات خود عمل نکرده اید و آن را به اتمام نرسانده اید، حالا با عزم جزم بیشتر به سراغ فعالیت بعدی بروید. همیشه بعد از هر قدم، قدم بعدی را یادداشت کنید تا فراموش نشود.

۹- شروع کن!

من می توانم چیزی را برای همیشه رها کنم. همینطور همیشه کاری برای انجام دادن پیدا می کنم. اما اگر مجبور شوم تا کاری را که فروگذاشته ام، انجام دهم؛ اول یک نفس عمیق می کشم و  بعد به درون کار شیرجه می زنم. برایم مهم نیست که چه قدر به آن مشغول می شوم. گویی خودم را مجبور به دویدن کرده ام، در حالی که به خود دویدن فکر نمی کنم؛ فقط به خودم می گویم: کفش هایت را بپوش و از خانه بزن بیرون.. مابقی به طور طبیعی پیش می آید. فقط شروع کن! آن وقت می بینی که کار خود شروع می شود.

۱۰- لذت انجام

وقتی کاری را با عزم جزم و سریع و مؤثر به پایان می رسانید، لحظه ای را به لذت بردن از انجام این کار اختصاص دهید. می بینید چه حس خوبی است!؟ اگر به خود یک جایزه کوچک هم بدهید، بهتر می شود. البته در خصوص جوایز حواستان باشد، اگر قرار است جایزه شکلات باشد، بهتر است چندین بار در روز تکرار نشود. به انواع مختلفی از جایزه فکر کنید: به انجام کار!

0 دیدگاه ها

Leave a Reply

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *